Balex Metal rozpoczął współpracę z Fundacją MARE, w ramach której jeszcze przed wakacjami w Bałtyku zostanie zainstalowany kolejny kosz morski odławiający odpady, które już dostały się do środowiska naturalnego. To będzie już piąty kosz morski zainstalowany w polskich portach przez Fundację MARE, która od 2016 roku prowadzi działania zapobiegające i minimalizujące negatywne skutki działalności człowieka na stan ekosystemu Bałtyku.
Przy okazji Światowego Dnia Wody i Dnia Ochrony Bałtyku warto sobie przypomnieć o tym, że jest ona zasobem odnawialnym, ale ograniczonym. Gospodarowanie wodą stanowi więc nie tylko istotne dla gospodarki kraju zagadnienie, ale moim zdaniem dla każdego przedsiębiorstwa, które przyczynia się swoją działalnością do pomniejszania tych zasobów. Mając to na uwadze, w ramach realizowanego programu zrównoważonego rozwoju Planet Passionate, w tym roku między innymi skupiamy się na organizacji systemów zbierania wody deszczowej z budynków naszych budynków. Od dawna świadomie poszerzamy również portfolio produktów współpracujących z elementami suchej technologii wznoszenia budowli. Dzięki temu, poprzez narzucenie pewnego standardu montażu oszczędzamy wodę tam, gdzie można.Współpraca z MARE to kolejny krok i wyrażenie naszej troski o zasoby wodne, przy czym tutaj skupiamy się na stanie czystości wód Morza Bałtyckiego.
Marta Kołodziejczak, lider projektu Planet Passionate
Instalacja koszy morskich w portach i marinach to jedno z działań MARE, mające na celu zarówno faktyczne oczyszczanie Bałtyku z odpadów morskich poprzez ich bezpośrednio dołowienie z wody, jak i edukację społeczeństwa odnośnie globalnego problemu odpadów morskich. Do tej pory udało nam się zainstalować pięć koszy morskich, w Gdańsku, Gdyni, Sobieszewie, Kołobrzegu, Pucku i planujemy już kolejne instalacje. Wierzymy, że takie kosze powinny znaleźć się w każdej marinie i w każdym porcie.
Patrycja Nowakowska, Fundacja MARE
W ramach rozpoczętego projektu oczyszczania Morza Bałtyckiego Fundacja MARE i Balex Metal chcą koncentrować się także na dokładniejszym monitorowaniu odpadów morskich i rejestrowaniu ich ilości na podstawie tego, co wpada do koszy.
*na podstawie opracowania Helcom
Balex Metal to polski producent należący do międzynarodowej grupy Kingspan. Od 30 lat. dostarcza rozwiązania dedykowane budownictwu przemysłowemu, mieszkaniowemu i rolniczemu, łącznie do kilkudziesięciu krajów. Od kilku lat realizuje program zrównoważonego rozwoju Planet Passionate, który koncentruje się na czterech obszarach: energia, redukcja emisji dwutlenku węgla, dbałość o zasoby wodne, gospodarka obiegu zamkniętego. Każdy obszar ma swoje wyznaczone cele i kwartalnie firma podsumowuje jaki procent wyznaczonego celu jest zrealizowany. Dlatego producent inwestuje w niskoemisyjność i zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii poprzez montaż na dachach swoich fabryk instalacji wytwarzających energię solarną czy wprowadza do swojej floty samochody z napędem elektrycznym. Więcej na: www.balex.eu Jesteśmy Planet Passionate (balex.eu)
Główną misją Fundacji MARE jest ochrona ekosystemów morskich, poprzez dążenie do zmian społecznych i politycznych. Walczymy o przyszłość, w której społeczeństwo będzie posiadać wrażliwość i świadomość ekologiczną oraz żyć w harmonii z morzami i oceanami. O przyszłość, w której morza i oceany tętnią życiem i nie są nieustannie narażane na negatywne skutki działalności człowieka. Ponieważ to właśnie od przyszłości mórz i oceanów, stanowiących ponad 70% naszej planety, zależy przyszłość nasza i przyszłych pokoleń. Fundacja MARE jest jedyną organizacją pożytku publicznego w Polsce, której działania skupiają się wyłącznie na ochronie ekosystemów morskich, ze szczególnym naciskiem na ochronę ekosystemu naszego rodzimego Morza Bałtyckiego. Główne obszary działań Fundacji to: odpady morskie, zrównoważone rybołówstwo oraz zarządzanie wrakami. Więcej informacji o Fundacji dostępnych na https://fundacjamare.pl oraz w mediach społecznościowych @fundacjamare