Ponad 400 kg śmieci zebranych z okolic Wejherowa i 40 kg w Żylinie, kilkadziesiąt posadzonych krzewów miododajnych i drzew w Tomaszowie – to wyniki tegorocznej akcji na rzecz planety, która zainicjowana globalnie w ramach Grupy Kingspan, została na medal przeprowadzona przez wolontariuszy Balex Metal.
Ekologiczna edukacja to działanie pożądane w ramach lepszego rozumienie przyrody i procesów zachodzących w środowisku, wykształca poczucie odpowiedzialności i troski o środowisko naturalne. Dlatego co roku pracownicy Balex metal biorą udział w warsztatach ekologicznych (quizy, konkursy, spotkania) lub odwiedzają miejsca, gdzie odpady komunalne zagospodarowuje się w sposób odpowiedzialny (Zakład Utylizacyjny w Gdańsku, Eko-fabryka w Wejherowie).
W tym roku świętowaliśmy program zrównoważonego rozwoju Planet Passionate GLOBALNIE🌎To oznaczało, że w tym samym czasie pracownicy spółek wchodzących w skład Kingspan Group na całym świecie sprzątali najbliższe okolice, sadzili drzewa. W tym pospolitym ruszeniu braliśmy także udział jako Grupa Balex, dlatego 14 września nasi koledzy ze spółki słowackiej posprzątali wybrane miejsca w Żylinie, 15 września koleżanki i koledzy z fabryki w Tomaszowie sadzili drzewa i krzewy miododajne w jej okolicach, a 17 wolontariusze z fabryki w Bolszewie wyruszyli w teren, aby posprzątać okolice Wejherowa.
Sprzątanie odbyło się wspólnie z partnerami: Zakładem Usług Komunalnych w Wejherowie oraz pracownikami firmy Norda biznes. Wydawałoby się, że ulice naszych miast nie są zaśmiecone, ale w rowach i tzw. zielonych częściach miasta znaleźliśmy celowo wyrzucone śmieci. I nie chodziło o sporadyczne butelki plastikowe czy papierki po lodach. W rowach zalegały stare dywany, worki z popiołem, sedes, posłanie dla psa, butelki i przeróżne rzeczy, które nie powinny tam się znaleźć. W sumie w ramach tej akcji sprzątnęliśmy ponad 400 kg odpadów.
********
Misją Balex Metal w Grupie Kingspan jest prowadzenie działalności gospodarczej w sposób odpowiedzialny pod względem ekologicznym i społecznym. To zobowiązanie dotyczy przestrzegania obowiązujących przepisów dotyczących ochrony środowiska, optymalizacji efektywności energetycznej, ograniczania emisji gazów cieplarnianych oraz ciągłej poprawy wyników w zakresie ochrony środowiska. W Grupie wyznaczyliśmy sobie własne cele Planet Passionate, które zamierza osiągnąć do 2030 roku i oczekuje się, że wszyscy pracownicy odegrają swoją rolę we wspieraniu i osiąganiu tych celów.
Program Planet Passionate koncentruje się na czterech obszarach: woda, dwutlenek węgla, gospodarka o obiegu zamkniętym, energia.
Misją jest przyspieszenie stworzenia przyszłego środowiska budowlanego o zerowych emisjach netto, któremu przyświeca idea dobrobytu ludzi i planety. Robimy to poprzez umożliwianie budowy budynków o wysokiej wydajności, które są w stanie oszczędzać więcej energii, węgla i wody. Rozumiemy kluczowe znaczenie osiągnięcia tego celu przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa i dobrobytu ludzi w budynkach, umożliwieniu funkcjonowania gospodarki cyrkulacyjnej oraz zapewnianiu większej wydajności i wartość.
Nasze inicjatywy
Balex Metal współpracuje z organizacjami pozarządowymi wspierając działania na rzecz eliminacji zanieczyszczeń wód Morza Bałtyckiego. W roku 2022 wraz z FUNDACJĄ MARE (aktywnie działającej na rzecz poprawy stanu Bałtyku) zamontowała dwa kosze wodne na odpady, które usuwają śmieci bezpośrednio z wody.
KAMPANIA NIE MYŚL PŁYTKO
„Nie myśl płytko”, pod takim hasłem trwała w social mediach trzymiesięczna kampania informacyjno-edukacyjna, którą przeprowadził Balex Metal, producent materiałów budowlanych wspólnie z Fundacją Mare. Cel był jeden, zwrócenie uwagi na unikatowość tego akwenu oraz problem zanieczyszczenia wód plastikiem. Bałtyk kojarzy nam się głównie z beztroskim czasem wakacyjnego wypoczynku. Niestety, nasze polskie morze zmaga się z poważnym problemem - niechcianym gościem, jakim jest wszechobecny plastik.