nowa kampania Balex Metal i Fundacji Mare
„Nie myśl płytko”, pod takim hasłem trwa trzymiesięczna kampania informacyjno-edukacyjna, którą na swoich kanałach social media Balex Metal, producent materiałów budowlanych prowadzi wspólnie z Fundacją Mare. Cel jest jeden, zwrócenie uwagi na unikatowość tego akwenu oraz problem zanieczyszczenia wód plastikiem. Bałtyk kojarzy nam się głównie z beztroskim czasem wakacyjnego wypoczynku. Niestety, nasze polskie morze zmaga się z poważnym problemem - niechcianym gościem, jakim jest wszechobecny plastik. To smutna rzeczywistość Morza Bałtyckiego, która nie nastraja wakacyjnie
kosze Portbin zostały zaprojektowane we współpracy z Norweskim Departamentem Ochrony Środowiska @Miljødirektoratet
Masowa produkcja tworzyw sztucznych rośnie stale od lat 50. XX wieku, a ich popularność wynika z niskich kosztów produkcji i szerokiego zastosowania. Tak szerokiego, że dziś plastik towarzyszy ludziom na każdym kroku i niemal w każdej sferze ich życia. Jego odporność na degradację, nieodpowiednia utylizacja i szerokie zastosowanie jako materiał jednorazowego użytku spowodowały, że coraz większa ilość plastiku dostaje się do środowiska naturalnego, w tym szczególnie do ekosystemów morskich. Beztroska w używaniu, szczególnie jednorazowego, plastiku odciska coraz większe piętno na naszej planecie. Dziś wiemy już, że tworzywa sztuczne, które trafiają do środowiska nie ulegają rozkładowi, a jedynie rozpadają się na coraz mniejsze cząstki – mikroplastiki, a następnie nanoplastiki. Tak małe drobiny i włókna są niemożliwe do wyłowienia, dlatego pozostają w środowisku na zawsze i przenikają do morskiej sieci pokarmowej - mylone z pożywieniem nie tylko zatruwają organizm stworzeń morskich, ale również upośledzają odczuwanie głodu, co doprowadza do ich śmierci. Instalowane kosze morskie mają usunąć z Bałtyku jak najwięcej plastikowych odpadów zanim te staną się mikroplastikiem i już na zawsze zanieczyszczać będą środowisko naturalne naszego morza stanowiąc zagrożenie dla zwierząt i ludzi. Wpływ plastiku na ekosystem, a także na zdrowie zwierząt i ludzi jest obecnie przedmiotem licznych badań prowadzonych na całym świecie. W ostatnich latach coraz więcej mówi się o potencjalnym wpływie mikroplastików nie tylko na stan środowiska i ekosystemów, ale także na ludzkie zdrowie. Dziś wiemy już, że spożywając pewne produkty jesteśmy narażeni na przyjęcie do naszego układu pokarmowego sporych ilości mikrodrobin. Mikroplastiki znajdują się bowiem w wodzie butelkowanej, piwie, soli, owocach morza, herbacie parzonej w torebkach, czy w gotowych posiłkach pakowanych w plastik. Przeciętny człowiek zjada co najmniej 50 000 cząstek mikroplastiku rocznie i wdycha podobną ich ilość.
Problem zanieczyszczania wód plastikiem ma wymiar globalny i nie omija Morza Bałtyckiego. Aby przeciwdziałać temu problemowi należy instalować w bałtyckich marinach i portach kosze morskie, z których każdy jest w stanie wyłowić z wody nawet 1 400 kg śmieci rocznie. Fundacja Mare zainstalowała do tej pory pięć takich koszy, z czego dwa w gdańskich marinach. Dzięki współpracy z Balex Metal kolejne kosze zacumowały już w gdańskiej Marinie w porcie we Władysławowie. Oprócz tych działań uruchomiona została na kanałach social media Balex Metal specjalna kampania informacyjno-edukacyjna, która podkreśla znaczenie codziennych nawyków, kiedy znajdujemy się na plaży, pokazuje skalę zanieczyszczenia polskich plaż oraz wskazuje na unikatowość naszego morza. W ramach kampanii prowadzone są działania na FB, Instagramie oraz Youtube Balex Metal.
Globalne zużycie tworzyw sztucznych osiągnęło obecnie ponad 320 mln ton rocznie. Jedynie 9% z nich poddawane jest recyklingowi, co oznacza, że ogromne ilości plastiku trafiają na wysypiska śmieci lub, co gorsza, bezpośrednio do środowiska. - mówi Olga Sarna, Prezes Fundacji MARE. Według Komisji Europejskiej co roku do mórz i oceanów trafia od 4,8 do 12,7 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych, przy czym aż ok. 50% stanowią jednorazowe plastiki. Większość z nich, jeśli nie zostanie wyłowiona, pozostanie w morzach na zawsze. Z tego powodu Fundacja MARE aktywnie działa na rzecz poprawy stanu Bałtyku. Od kilku lat sprzątamy Bałtyk na wiele sposobów - razem z organizacjami rybackimi wyławiamy zalegające na dnie i unoszące się w toni wodnej tzw. sieci widma, czyli zagubiony sprzęt połowowy, przeprowadzamy wraz z nurkami coroczną akcję sprzątania plaż i morza, edukujemy. Dzięki wsparciu finansowemu zaangażowanych firm instalujemy także kosze morskie w marinach i portach usuwające śmieci bezpośrednio z wody. Ogromnie cieszymy się z dwóch kolejnych koszy PortBin, które właśnie zaczęły sprzątać Bałtyk - dodaje Sarna z MARE.
Dla nas inicjatywa oczyszczania morza Bałtyckiego - mówi Marek Dzikiewicz, prezes zarządu Balex Metal, producenta materiałów budowlanych dla budownictwa przemysłowego i mieszkaniowego – to część ambitnych projektów, które realizujemy w ramach programu zrównoważonego rozwoju Planet Passionate. Rozpoczęliśmy współpracę z Fundacją MARE i finansujemy montaż koszy Portbin nie tylko w Gdańsku, ale także we Władysławowie. W tej inicjatywie zależy nam, aby pójść krok dalej, czyli nie tylko montaż, ale wspólnie z fundacją oraz takimi podmiotami jak Zakład Utylizacyjny, który także bierze udział w tym projekcie, rozpocząć analizę odpadów morskich, po to aby pozyskać wiedzę na temat ilości odpadów wyławianych z morza oraz ich klasyfikacji, czyli co z tego co zostaje wyłowione nadaje się do recyklingu, a co nie.
Fundacja MARE od lat działa na rzecz Bałtyku. Jest jedyną organizacją pozarządową w Polsce, której działania skupiają się wyłącznie na ochronie ekosystemów morskich, ze szczególnym naciskiem na ochronę Bałtyku. Główne obszary projektów MARE to odpady morskie (sieci widmo, plastik), niebezpieczne wraki i edukacja społeczeństwa. Dowiedz się więcej na www.fundacjamare.pl
*źr. Fundacja Mare