W nowej odsłonie programu Czyste Powietrze 3.0 Polacy oprócz wymiany nieefektywnych źródeł ciepła, okien i drzwi mogą również otrzymać dotację na ocieplenie domu płytami Thermano, które znajdują się na liście ZUM - w wyborze materiałów kwalifikujących się do dofinansowania w programie.
To właśnie przez dachy i ściany ucieka z naszych domów najwięcej ciepła zatem, nawet jeśli wymienimy stary, mało wydajny kocioł na paliwo stałe bez wykonania docieplenia, to sytuacja nie ulegnie spektakularnej poprawie. Ciepło w dalszym ciągu będzie miało tę samą drogę ucieczki. Aby temu zapobiec należy w pierwszej kolejności zaizolować budynek, w którym mieszkamy, a dopiero później wymienić system ogrzewania. Po wykonaniu skutecznej termoizolacji do ogrzania budynku wystarczy nam dużo słabszy kocioł niż przed jej wykonaniem.
– mówi Jacek Łazuka, kierownik produktów dedykowanych do budownictwa mieszkaniowego w Balex Metal
Co to jest Thermano?
- Thermano to materiał, który jest nieaktywny kapilarnie, czyli nie wchłania wody. Przy nasiąkliwości mniejszej niż 2% sprawdza się także jako wyjątkowy izolator fundamentów i posadzek.
- Termoizolację Thermano omijają gryzonie, a także kuny, które uwielbiają zamieszkiwać na naszych poddaszach.
- Płyty są bardzo efektywne izolacyjnie – podawany współczynnik przewodności cieplej λ=0,023 jest w wersji starzeniowej. Thermano wykazuje również zdecydowanie lepsze parametry izolacyjności w warunkach letnich.
- Thermano wykazuje odporność na dobrze znane w przemyśle budowlanym rozpuszczalniki takie jak składniki klejów, farb, czy rozcieńczalników. W przypadku dachu skośnego płyty Thermano mogą służyć do izolacji podkrokwiowej i nakrokwiowej (bez mostków cieplnych i bez problemów z wentylacją).
- Thermano można też łączyć z innymi izolatorami, co w przypadku poddaszy istniejących budynków ma niemałe znaczenie. Ze względu na swoją strukturę i lekkość Thermano obrabia się równie łatwo jak styropian, kształtuje i układa na płaskich powierzchniach, ale też przewozi czy przechowuje.
Koszt ogrzewania domu nie zależy tylko od jego źródła zasilania. Kluczowe jest ile ciepła z tego domu ucieknie, w myśl zasady im lepiej ocieplony dom, tym mniejsze wydatki na ogrzewanie.
- Jacek Łazuka, kierownik produktów dedykowanych do budownictwa mieszkaniowego w Balex Metal