Dwuspadowe, czterospadowe, pulpitowe czy płaskie... Każdy inwestor na etapie planowania budowy domu musi podjąć decyzję jaki rodzaj dachu wybierze. Wybrane rozwiązanie zdecyduje o wyglądzie domu, ale również wpłynie na kwestie dotyczące izolacji cieplnej i wewnętrznego klimatu.
Balex Metal oferuje darmowy konfigurator dachu, czyli łatwą w obsłudze, intuicyjną aplikację online, która pozwala na uzyskanie przydatnych informacji dotyczących kosztów oraz ilości potrzebnego materiału na pokrycie dachowe w kilka minut.
Poniżej rozmowa z Adamem Byczkowskim, kierownikiem produktu w Balex Metal o tym, czy inwestor musi się na wszystkim znać i jakie narzędzia przychodzą mu w sukurs w wyborze blachodachówek i termoizolacji.
Adam Byczkowski, kierownik produktu w Balex Metal
I.B. Inwestora indywidualnego interesują koszty, dlatego przymierzając się do budowy domu, pierwsze pytanie jakie z pewnością zada to, czy będzie go stać na pokrycie dachu określonym produktem. Na co ma zwrócić uwagę przy oszacowaniu tych kosztów?
A.B. Najważniejszym czynnikiem, który determinuje zapotrzebowanie materiałowe na pokrycie blachodachówką są oczywiście kształt i wymiary dachu. Jako inwestor musisz wziąć pod uwagę kąt nachylenia dachu, a także dodatkowe elementy jak wykusze czy lukarny. W trakcie szacowania materiałów dobrze byłoby, żebyś pamiętała, że tu liczy się możliwie dokładny pomiar, bo każdy element musi być oddzielnie zliczony. Powinniśmy zatem uwzględnić wszystkie otwory na połaciach, otwory pod kominy, lukarny czy okna dachowe
I.B. Brzmi skomplikowanie.
A.B. Nie musisz przecież tego samodzielnie liczyć. Istnieje możliwość szybkiego obliczenia zarówno kosztów, jak i ilości materiałów potrzebnych do wykonania dachu konkretnego budynku. Pozwala na to aplikacja konfigurator dachu skośnego Balex Metal, dostępna na stronie firmowej, gdzie wybierasz rodzaj dachu, zbliżonego do naszego z projektu i postępując, krok za krokiem, otrzymujesz odpowiedź.
I.B. Jakieś dane jednak trzeba mieć przy sobie do wypełnienia tego formularza?
A.B. Oczywiście, konieczne jest posiadanie podstawowych parametrów budynku. Po wypełnieniu odpowiednich sekcji poza wyliczeniem kosztów i ilości materiałów potrzebnych do realizacji inwestycji otrzymasz też informację na temat powierzchni warstwy termoizolującej, w układzie jedno- lub dwuwarstwowym, a także zwymiarowany rysunek dachu. Pamiętaj, że duży wpływ na końcową cenę wykonania dachu mają koszty związane z pracą ekipy budowlanej. Mogą one się różnić m.in. w zależności od miejsca prowadzenia budowy i te koszty nie są uwzględnione w konfiguratorze. Ta aplikacja powstała z myślą o klientach indywidualnych, którzy dosłownie w kilka minut mogą oszacować przybliżony koszt własnego dachu. Dostajesz rysunek i pełen wykaz materiałów, przesyłasz je do wyceny. To chyba to czego oczekiwałaś?
I.B. Ja tak, a kto jeszcze korzysta z tego narzędzia?
A.B. Z tej funkcjonalności korzystają przede wszystkim indywidualni inwestorzy, dekarze, ale także handlowcy sięgają po nie, głównie do sporządzenia szybkiej specyfikacji. Konfigurator powstał na bazie RS Dachy, wykonany przez jego twórców i jest jego uproszczeniem. To jest narzędzie, które ma w kilka minut przybliżyć listę materiałową. Natomiast same RS Dachy to rozbudowany program, w którym już obliczysz wszystko, w tym złożone kształty dachów czy ścian i to na dużym poziomie szczegółowości.
I.B. A patrząc na statystki, to jaki dach wybierają najczęściej inwestorzy indywidualni?
A.B. Najpopularniejsze są dachy dwuspadowe, a zaraz po nich kopertowe. I uprzedzając twoje pytanie… Z oczywistych względów, bo dach dwuspadowy jest mniej kosztowy niż na przykład dach kopertowy z licznymi lukarnami czy dach wielospadowy.
I.B. Dziękuję za rozmowę.